STRONA GŁÓWNA             OPIS                          


MARKI SKUTERÓW:


WFM, marka motocykli produkowanych w latach 1954–65 przez Warszawską Fabrykę Motocykli; W latach 1951–54 fabryka wytwarzała motocykl SHL (pod marką WFM 04), od 1955 — motocykle własnej konstrukcji: WFM 05 i WFM 06, a 1959–65 — również skutery Osa.

Osa, marka skuterów, produkowanych w latach 1959–62 przez Warszawską Fabrykę Motocykli; modele: M50 (pojemność skokowa silnika 148 cm3) oraz M52 (173 cm3).

Aprilia, marka włoskich motorowerów, skuterów i motocykli powstała w firmie założonej przez A. Belgia. Pierwszy motorower powstał w 1960, pierwszy motocykl — 1975. W 2000 roku przejęła włoskie marki motocykli Moto Guzzi i Laverda. W 2004 została wykupiona przez włoski koncern Piaggio.

Vespa, marka skuterów produkowanych od 1945 przez włoską firmę Piaggio. Początkowo Vespy były napędzane silnikami o pojemności skokowej 98 cm3, od 1948 roku — 125 cm3, a modele produkowane od 1955 — 150 cm3. Od lat 50tych Vespy stały się bardzo popularne, zwłaszcza we Włoszech.QUADY:


Quad (inne nazwy: ATV skrót z ang. All-Terrain (motor)Vehicle, wszędołaz, pojazd na każdy teren) - motocykl na czterech kołach, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. Swoim wyglądem przypomina połączenie samochodu terenowego z motocyklem.

Swoje korzenie quad zawdzięcza inżynierom Hondy, którzy w latach 60. XX w. stworzyli pierwowzór obecnych pojazdów ATV – All Terrain Vehicles (wszędołaz). Dzięki ich pomysłowi powstały pierwsze, wtedy jeszcze trójkołowe, pojazdy motocyklowe przystosowane do poruszania się po bardzo trudnych terenach. Dopiero w USA głównie dla poprawy bezpieczeństwa dodano przednie koło i dzięki temu możemy dziś szaleć na czterokołowcach.

ATV jest otwartym pojazdem (bez kabiny), przeznaczonym do jazdy poza drogami utwardzonymi (tzw. offroad). Zazwyczaj są to pojazdy 3-kołowe (3 kołowiec to trike), 4-kołowe (quad), 6-kołowe lub nawet 8-kołowe. Pojazd ten powinien mieć opony o obniżonym ciśnieniu (ułatwiające poruszanie się po grząskim terenie). Pojazd taki używany jest przez siedzącą na nim okrakiem, pojedynczą osobę. Powinien być sterowany przez drążki kierownicze (czyli powinien mieć kierownicę w postaci drążków - podobną jak ta używana rowerze lub motorze - w odróżnieniu od okrągłych kierownic stosowanych w samochodach).

W głównej mierze podział quadów opiera się na sposobie przeniesienia napędu. Ze względu na to kryterium mamy do czynienia z quadami o napędzie na tylną oś (2x4) i dużym skokiem zawieszenia – są to pojazdy sportowe i rekreacyjne. Quady z napędem na cztery koła (4x4), które często dają możliwość odłączania przedniego napędu nazywane są potocznie przeprawowymi, gdyż z łatwością pokonują każde przeszkody terenowe. Grupa ta jest przeznaczona do jazdy w ciężkim terenie (np. bagna, głęboki śnieg). Z nowinek technicznych pojazdy te wyposażane są w niezależne zawieszenie, hamulce tarczowe, automatyczne skrzynie biegów, które znakomicie nadają się dla mniej doświadczonych użytkowników, reduktory, blokady mechanizmów różnicowych i napęd na cztery koła.

Normalna jazda czterokołowcem nie wymaga od kierującego specjalnych umiejętności. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z obsługą quada. Następnie ważne jest opanowanie kilku podstawowych odruchów, szczególnie balansowanie ciałem w czasie skręcania, lub podjeżdżania czy zjeżdżania z pagórków. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa obowiązkowo należy wyposażyć się w kask. Dostępne są również różnego rodzaju ochraniacze, specjalne stroje oraz obuwie.

Quad to wspaniała maszyna do spędzania wolnego czasu. Wszystko w sumie zależy od pomysłowości i inwencji na wykorzystanie quada. Podnosi adrenalinę w czasie ostrej, sportowej jazdy. Pozwala na bliski kontakt z naturą np. jazda po błocie czy pokonywanie strumyków. Dużą frajdę sprawiają grupowe wyjazdy quadami.

Ale quady to nie tylko przyjemność, ale i praca. Czterokołowce pomagają w pracy GOPR-owcom, rolnikom, wykorzystywane są w sadach. Quady wraz z dołączonymi przyczepkami można spotkać np. w hurtowniach ogrodniczych, gospodarstwach domowych, rolniczych i leśnych. Niektóre quady posiadają homologację, dzięki której mogą poruszać się po drogach publicznych.

Popularność quadów połączona z niedostatkiem dostępnych torów do jazdy terenowej powoduje, że wielu ich miłośników wchodzi w konflikt z prawem i stanowi poważny problem w ochronie przyrody. Jazda w warunkach terenowych poza gruntami prywatnymi, w szczególności w Lasach Państwowych i obszarach chronionych wiąże się z łamaniem prawa ograniczającego dostępność takich miejsc dla pojazdów mechanicznych i powodowaniem szkód w runie (rozjeżdżanie) i zwierzostanie (potrącenia, płoszenie).

W Polsce, z racji olbrzymiej popularności 4-kołowych ATV, termin ATV - all-terain vehicle - jest używany zamiennie z terminem quad. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w Polsce pojazdy ATV zaczęły zyskiwać popularność dopiero w połowie lat 90., kiedy to na całym świecie panowanie w rodzinie ATV sprawowały właśnie 4-kołowce.

Sporty ATV stają się znakomitą ofertą dla ludzi lubiących wyzwania oraz czerpiących energię z ekstremalnych przeżyć. Wielu zapaleńców tworzy firmy, które mają w ofercie wyprawy quad’owe z elementami rywalizacji i współpracy w terenie. Każdy, kto chce spróbować tego wymagającego sportu, zanim zakupi swojego pierwszego quada, ma możliwość zapoznania się z definicja sportu ATV w praktyce. Wielu dzisiejszych użytkowników skutecznie „zaraziło się tą chorobą” właśnie na przejażdżkach lub firmowych imprezach integracyjnych.

W Polsce zawody quadów organizowane są przez Polski Związek Motorowy pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska oraz przez pasjonatów quadów organizujących cykle rajdów przeprawowych jak płocki "River Ride" czy "Challenge". W rajdach oficjalnych, startować można w następujących konkurencjach (w nawiasie rok organizacji pierwszych zawodów w Polsce): • motocross (wyścigi po torze bez nawierzchni asfaltowych, często z usypanymi rampami wymuszającymi skoki; 2000), • enduro ("wytrzymałościowe" wyścigi po trasie terenowej; 2000 klasa 4K, 2003 klasa 2K), • supermoto (wyścigi po torze asfaltowo-szutrowym z rampami wymuszającymi skoki; 2000).

Zawodnicy podzieleni są na następujące klasy:

• 2K - quady z napędem na dwa tylne koła,
• 4K - quady z napędem na wszystkie cztery koła.

Najbardziej znanym europejskim wyścigiem jest 24-godzinny tzw. nieoficjalny "mundial quadów" rozgrywany corocznie we francuskim miasteczku Pont de Vaux. Uczestniczą w nim drużyny z całego świata, w tym z Polski i Niemiec. Kategoria quadów istnieje także w znanym rajdzie Paryż-Dakar.


STRONA GŁÓWNA             OPIS                          DOMENA NA SPRZEDAŻ: tel. 509 053 772